Semínkomat slavnostně otevřen

Je tomu 8 měsíců, kdy v napínavém finále soutěžního projektu GRAMOFOND pro lepší Loděnici zvítězily tři projekty – Skalka chce lepší tvář!, Květinová zahrádka, dívčí společnost s. r. o. a do posledního detailu promyšlený projekt Semínkomat žáků z 2. A. Tyto projekty si vybojovaly na svou realizaci společných bezmála 120 000 korun. V úterý 26. března 2019 proběhlo za přítomnosti dětí, učitelů a rodičů první slavnostní otevření, a to právě vysněného Semínkomatu současných třeťáků. Tento okamžik si nenechali ujít ani zástupce vedení GZ Media Zdeněk Pelc ml., ani starosta Loděnice Václav Bauer a ředitel školy Václav Veverka.

 „Musím se přiznat k tomu, že jsem si při hlasování nebyl tímto projektem zcela jistý. Zejména proto, že se mi nezdálo správné, že by soutěž měli automaticky vyhrávat ti nejmenší. Upřímně říkám, že to nyní považuji za chybu svého úsudku – ukázalo se, že právě opravdové nadšení třeťáků z Loděnice, usměrňované vedením jejich bezvadné paní učitelky, vedlo ze všech projektů nejpřímočařeji ke skutečné realizaci něčeho speciálního a trvalého. Semínkomat dodá správný šmrnc jak okolí školy, tak přidá zajímavý prvek do obce samotné. Navíc se mi strašně líbí ten nenápadný kulturní přesah v pozadí, kdy provedení ze kmene dubu z areálu břevnovského kláštera odkazuje k počátkům státnosti a vzdělanosti této země” popsal své dojmy ze slavnostního otevření Zdeněk PELC ml., člen představenstva GZ Media.

Děti spolu se svojí učitelkou Adélou BERCHOVOU oslovily ke spolupráci na Semínkomatu řezbáře Jiřího KOBRA z nedaleké Hostimi, v jehož dílně se také byly pěšky podívat. Kmen, z něhož je Semínkomat vyroben, pochází z velmi starého dubu z Břevnovského kláštera. Uvnitř je dutý a jsou v něm umístěny poličky, na které mohou lidé dávat nadepsané sáčky se semínky, a jiné si na oplátku zase brát. Cílem je tedy vlastně takový směnný „neobchod“. Časem mají přibýt také recepty na dobroty z výpěstků. Zajímavé je, že plochá stříška Semínkomatu je osázená a je na ni výhled přímo ze třídy samotných autorů, tedy žáků 3.A. Pod touto stříškou je navíc krmítko pro ptáky, které děti mohou pozorovat.

Zpátky